Burun Estetiği Nedir ve Neden Yaptırılır?

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı, burundaki kemik ve kıkırdaklara müdahile yapılarak amacı burnu şekillendirmek olan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon ile burun büyültülebilir, küçültülebilir, eğrilikler düzleştirilebilir, tümsek ve çukurlar  kolayca giderilebilmektedir. Anestezi ve uyandırılma süresiyle birlikte yaklaşık 1-2 saat süren operasyon, Dünya’da en çok yapılan estetik ameliyatları arasında yer alıyor. Günümüzde İzmir’de bu operasyon basit bir şekilde yapılmasına ve hastaların çoğundan olumlu düşünceler duyulmasına rağmen burnun hassas bir dokusu olmasından ve önem isteyen bir operasyon olmasından kaynaklanarak risk bulunduruyor. Ayrıca bu konumda cerrah seçimi de çok önemli bir hale geliyor. Operasyonu geçirip olumlu sonuçlar elde edemeyen hastaların büyük bir çoğunluğu cerrahı suçluyor. Cerrahın tecrübeli, bilgili ve deneyimli olması lazımdır. Çünkü bu büyük bir ölçü ve dikkatle yapılan bir operasyon olduğu için her cerrah kolayca yapamaz. Milimetrelik hesaplamalar ile yapılmasından dolayı basit bir hata burnun istenilen şekli almaması, daha çok şişlik ve morluklar oluşması gibi kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle estetik burun İzmir merkezi yerlerinde her seferinde ayrı bir özen ve hijyenle yapılmalıdır.

Operasyon sonrası hasta bir gün hastanede istirahat edip ertesi gün ya da ameliyatı olduğu gün evine gönderilebilmektedir. İlk gün ameliyat sonrası hastanın yanakları ve göz altlarında oluşacak olan morluklar en aza indirilmek için göz kapakları cerrah kontrolünde flaster ile kapatılır.

Birkaç gün sonra yani hastanın gözaltı ve yanaklarındaki ameliyat sonrası oluşan morluklar geçtikten sonra, hata burnuna herhangi bir zarar vermeyecek şekilde ayağa kalkıp doktor kontrolü ile işine, okuluna gidebilmekte, yaşamına kaldığı yerden devam ettirebilmektedir.

Operasyon temel olarak açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olmak üzere iki şekilde yapılır. Cerrah operasyonu yapacağı çeşidi, hastanın sorununu, durumunu ve şikayetlerini baza alarak en uygun olan tekniği belirler.

Burun Estetiği Neden Yaptırılır?

Burun estetiğini yaptırma sebebi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Eğer hastanın burnu normal burun ölçülerinden geniş veya uzun ise, burun deliklerinde asimetrik bozuntu varsa, burunun ucunda normalden fazla düşüklük varsa, burunda çökmeler eğrilikler ya da kemer mevcut ise,  burunun yapısında gözlük kullanmayı ve nefes almayı zorlaştıracak kemikler bulunuyorsa, kaza gibi dış etkenler sonucunda burunun yapısında bir aksaklık gözüküyorsa rinoplasti yaptırılır. Genel olarak ameliyat yapılan bu sebeplerin yanında bazı özel durumlar yüzünden cerrahın burun estetiğini uygun görmesi ya da kişinin burnunun görünüşünü beğenmeyip değiştirmek istemesi yüzünden de yapılabilir. Ama ne kadar kısa süren bir ameliyat olsa bile önemli riskler bulundurup, istenmeyen sonuçlar doğurabildiği için hiçbir sağlık problemi olmadan sırf güzellik kavramı yüzünden kişinin rinoplasti operasyonu olması uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor.

Kaynak

http://www.haberhurriyeti.com/burun-estetigi-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler-182207.html

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *