Google Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

İzmir’de bir firmanız mı var? İnternette ürünlerinizi, hizmetlerinizi satmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak mı istiyorsunuz? Arama motoru optimizasyonu ile bunu yapmak çok kolay. Search Engine Optimization orijinal adından çevrilen  “Google Arama Motoru Optimizasyonu” özellikle internette satış yapan firmaların çoğalması, bireysel ve kurumsal reklam, görülebilir olma durumu, taleplerinin çoğalması sonrasında yoğun şekilde üzerinde çalışılan bir konudur. Temel amacı ifade etmek gerekirse arama motorunda bireysel veya kurumsal olarak üst sıralarda yer almaktır. Yani aram motorunda ne kadar üstte görülürseniz o kadar fazla kişi sizden alışveriş yapar ya da tanınırlık oranınızda gelişme görülür. İzmir’de SEO ajansı birçok yerde bulunmaktadır ve profesyonelce hizmet alabilirsiniz.

Üst Sıralarda Sayfa Görünmesi

Sitelerin içerikleri sayfanın üst sıralarda görünmesinde etkilidir. Çünkü Google ya da diğer arama motorları, kendi yapısı içinde bazı kuralları şart koyar. Bunları zamanla günceller ve siteler bu paralelde devam ettiğinde olumlu sonuçlar alınır. Bir konu hakkında internet arama motorunda arama yapan kişi, karşısına çıkan yazılardan en üstteki olanları seçme eğilimindedir. Bu da zaten asıl yapılması gereken hedefe yöneliktir.

Nasıl Çalışır? 

İşlem gücü çok yüksek olan arama motorları bilgisayarlarda var olan yazılımlardır. Gelişmiş donanımları vardır, bağlantıları çok hızlıdır ve de büyük sabit diskler bulunur. Depolama alanları bellek ve diğer özellikler açsından epey geniş donanım görülür. Binlerce insanın aynı anda arama yapmalarına fırsat yaratacak bir sistem söz konusudur.

Arama Motorlarının Artıları

Arama Motorlarının artıları konusu daha çok firmaların ve bireysel tanıtım satış yapan kişilerin özellikle yararına olan durumlara gönderme yapar. Yani sizin çok sayıda kişi tarafından görülmeniz için fırsat verir. Böyle bir zemini iyi kullandığınızda alınan sonuçlar kısa ya da uzun vadede olumlu yansıyacaktır. Arama motorlarının artıları içinde nitelikli ziyaretçi kazandırması da son derece önemlidir. Ziyaretçiler arama sonuçları ile gelerek hizmetler konusunda talepte bulunurlar. Yani hedefleri olan dolu müşterilerin potansiyeli yüksektir. Aynı ve benzer konularda birden fazla arama seçeneği ile görülme fırsatı sağlar. Bu durum geniş kitlelere ulaşma ve geri dönüş olasılığı bakımından artı demektir.  Bazı sektör çalışması ve araştırma yapan kurumlar, arama motoru üzerinde ilk karşılarına çıkan firmaları tercih edecektir. Yani izlenim açısından bu yönde bir eğilim görülebilir. Ancak bu eğilim diğer firmaların iyi bir çalışma ile öne geçmesine kadar da olabilir. Yani bu açıdan yanıltıcı bir payları olduğundan da bahsetmek gerekir. Arama motoru ile özellikle Google güncellemelerinde de görüleceği üzere kapsamlı analizler yapma imkânı vardır. Bu durum firmaların daha sağlıklı hareket etmesini sağlar.

Seo Kuralları

Bir site için SEO uygulamaları hedeflenen yukarıda görünme durumunu sağlamayı hedefler. Örneğin yazı içeriklerinin güncelliği, kelime sayısı, özgünlüğü, anahtar kelime kullanımı, başlık ve dil bilgisi kuralları durumu, arama motorunda görülme olasılığınız artırır. Ancak bununla da kalmaz, devamlı olarak yazı eklemesi olmalıdır. Bir firmanızın internet sayfasını hazırlıyorsanız resim mutlaka olmalı, büyük ve özgün görseller, etkili, anahtar içeren başlıklar kullanılmalıdır.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *