Kedi Oyuncakları Alırken Dikkat Edilecekler

Kedi oyuncuları evcil kediniz için çok iyi bir egzersiz aracı olacaktır. Aynı zamanda hem eğitim aracı olarak hem de kedinizin stresini alacak oyuncakları seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Evcil kediler çok meraklı olan canlılardır. Bu merakları sayesinde renkli ve hareketli kedi oyuncakları evcil kedinizin dikkatini çekecek ve merak duygusunu uyandıracaktır. Satın alınan kedi oyuncaklarının hareket eden ve sesli olması da önemlidir. Pet shop ürünleri arasında yer alan kedi oyuncaklarının hangi amaçla ve nasıl kullanılacağı satıcı kişiler tarafından öğretilir.

Bazı kedilerde kilo problemi görülür. Kedi kediyi sahiplenen kişinin bu problemi ciddiye alarak erken vakitte önlem alması gerekir. Kilolu kedinizin zayıflaması için atlamalı ve zıplamalı hareketleri sık tekrar etmesi gerekir. Bu amaçla üretilen kedi oyuncakları pet shop ürünleri sitesi yerleri aracılığıyla satılmaktadır. Örneğin tüylü oltalar başlangıçta zorlayıcı gelse de zamanla kediniz için atlama faaliyetini keyifli hale getirecektir.  Özellikle kuyruklu hayvan figürleri veya kutuda saklambaç oynayan fare gibi oyuncaklar, yerinden kıpırdamayı sevmeyen küçük dostlarınız için özellikle bacaklarını çalıştırmaya yarayacak oyuncak çeşitleri arasındadır. Düşük kalorili beslenme programı ve çeşitli egzersizler ardından ideal kilosuna ulaşan küçük dostunuzla hareketli toplar ve tüylü olta gibi oyuncaklarla beraber oyun oynar hale gelirsiniz.

Kedilerin çizgi filmlere dahi konu olacak kadar belirgin bir tembellik özellikleri bulunur. Tembellik sonucu yeteri derecede hareket etmeyen kedilerde kilo problemi kendini göstermeye başlar. Her ne kadar tombiş ve pofuduk kediler bizim için sevimli görünse de kilolu bir kedi zamanla çeşitli rahatsızlıklar yaşamaya başlar. Bu sebeple kediyi sahiplendiyseniz eğer artık o sizin sorumluluğunuz altında olacaktır. Kedinizin miskin miskin durmasına izin vermemeniz gerekir. Kedinizle devamlı ilgilenerek onun aktif bir şekilde hareketli olmasını sağlamak sizin göreviniz olacaktır.

Kedi tüneline saklayacağınız bir kedi oyuncağını çıkarmaya çalışan sevimli dostunuz aynı zamanda bütün kas ve iskelet sistemini de harekete geçirmiş olacaktır. Aynı şekilde ucu tüylü oltayı yakalamaya çalışması da kedinize belirli bir esneklik ve hareket kabiliyeti kazandırır. Bu sayede kedinize günlük sporunu yaptırırken onunla kaliteli vakit geçirmiş olursunuz. Çünkü çeşitli oyunlarla oynarken sahibi ile göz temasında bulunan kediler, sahiplerini daha çok benimsemeye başlayacaktır. Gösterdiğiniz ilginin doğal sonucunu ilerleyen zamanlarda kediniz ile aranızdaki bağı daha kuvvetli hissettiğiniz zaman anlayacaksınız. BBC’nin son araştırmasına göre de kedilerin sahiplerinin duygularını hissettikleri ortaya çıkmış.

Kediler eski zamanlardan beri çeşitli özellikleriyle insanlar tarafından sevilen canlılardan olmayı başarmıştır. Gün geçtikçe insanlar sevmekle yetinmeyerek kedileri bahçelerinde, evlerinde bakmaya başlamıştır. Günümüzde de bir çok insanın ev arkadaşlığını kediler yapmaktadır. Ancak küçük dostlarımız için kedi oyuncağı alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kedinizin yaşına bağlı olarak çene kasları da kuvvetli olacaktır. Bu sebeple kedi oyuncağı seçerken kedinizin diş darbelerine dayanıklı bir maddeden oluşan kedi oyuncağını tercih etmeniz gerekir. Çünkü kedinizin ısırması sonucu kopma veya parçalanma yapan oyuncak parçaladı kedinizin nefes borusuna kaçarak onun havasız kalmasına neden olabilir. Unutmamak gerekir ki bebekler ve çocuklar için üretilen peluş oyuncaklar kediler tarafından kolaylıkla parçalanabilir malzemeler kullanılarak üretilir.

Bu sebeple kedi oyuncaklarının sadece kediler için uygun olan ve pet shoplarda satılan ürünlerden olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer çeşitli renklerden meydana gelen bir kedi oyuncağı satın almak isterseniz kullanılan boyanın doğal ve kedinize zarar vermeyecek kimyasallar kullanılarak üretilmesi gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Kedinizin sağlıklı ve enerjik bir yaşam sürdürmesi onun mutlu olması anlamına gelecektir. Bu sebeple seçtiğiniz kedi oyuncakları kedinizle ilişkiniz için oldukça önemli olacaktır. Kedinizin zevkine göre oyuncaklar seçerken aynı zamanda kedi oyuncağı tarafından kedinizin sağlığına zarar gelmeyeceğinden de emin olmalısınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *