Panoramik Röntgen Nedir ve Ne İşe Yarar?

Panoramik röntgen diş ve diş sağlığına yönelik yapılan detaylı bir röntgen çeşididir. Diş yapısındaki tüm sorunların görülmesini kolaylaştıran bir uygulamadır. Aynı zamanda diş etleri, çene yapısı gibi bölümlerdeki sorunlarında görülmesini sağlar. Yine bu durumlarda hastalığın teşhisi ve tedavisine yönelik olarak kullanılan yardımcı bir kaynak olarak kullanılır.

Bu röntgen çeşidi daha çok diş eti ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına yönelik olarak kullanılır. Uzmanlara bu şekilde detaylı bir görüş sağlamasıyla bilinir. Panoramik röntgenin tercih edilmesini sağlayan pek çok şey bulunur. Diş ve diş eti bölgesindeki kistlerin ve çürüklerin bu şekilde erken tanısı sağlanır. Yine bu bölgede oluşan tümörler ancak bu şekilde erken zamanda görülecektir. Böylelikle bütün dişler bu röntgenler tarafından takip edilebilir. Panoramik röntgene ihtiyaç duyulmasının pek çok nedeni bulur.

  • Hastalık teşhislerinin yapılmasını sağlar. Buna bağlı olarak diş ve çene bölgesindeki tüm hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Tüm diş bölgesini kapsayacak şekilde sonuçlar ortaya çıktığı için, hata sonucu olmadan sonuçları almaya sağlar.

  • Hastalığın erken teşhis döneminde oldukça çok kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Özellikle bu günlerde daha çok bu yöntem kullanılır. Çünkü diş ve diş bölgesini en kapsamlı olarak bu yöntem verir. Bu ise uzmanların detaylı olarak bu bölgeyi incelemesini sağlayacaktır.
  • Yine hastalıkların tedavisinin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Alınan sonuçlarla birlikte tedavi sürecinin daha hızlı ve kapsamlı olarak sürmesini sağlar.
  • Bu gelişmiş teknolojinin bunlardan başka yararları da vardır. Özellikle doktorlar tarafından gözle görülemeyen bazı kistlerin varlığı söz konusu olabilir. Panoramik röntgen yönteminde ise bunların gözden kaçma olasılığı yoktur. Bu yüzden gözle görülmeyen kistler ve kist başlangıçlarında bu teknikten yararlanılır.
  • Ayrıca bu bölgelerde yapılacak olan cerrahi işlemlerde mutlaka öncelikle panoramik röntgen yapılır. Çünkü bu teknik hastanın diş ve çene yapısını çok geniş bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Yapılacak cerrahi işlemleri bu şekilde kolaylaştırır. Ve doktorlara daha geniş bir görüş açısı verir.
  • Hızlı tedavi süreci sunan bu yöntem, tedavi döneminin doğru olarak planlanmasını sağlar. Röntgen sonuçlarına göre tedavi yöntemine karar verilirken, yine bu röntgenler tedavi sürecini değiştirebilir.

Bu nedenlerden ötürü panoramik röntgen tekniği kullanılır. Bu teknik özellikle Avrupa’da oldukça yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Türkiye’de ise daha az olarak kullanılır. Uzmanlar zamanla bu tekniğin ülkemizde de yaygınlaşacağını belirtirler. Aynı zamanda panoramik röntgenin diğer röntgen türlerinden de bu konuda farklılıkları bulunur. Artık yeni gelişen bu teknoloji sayesinde diş ve çene bölgesini daha net olarak görmek mümkündür. Bu röntgen çeşidi sayesinde bölgede çekilen röntgenin görüntü kalitesi de oldukça iyidir. Doktorlar bu görüntülere göre hastalığın teşhisini ve tedavisini yönetirler. Aynı zamanda bu röntgen türü bu net özelliğine rağmen, radyasyon yönü oldukça az olan bir teknik olarak bilinmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *